Taksówkarz i Taksiarz

Zapraszamy Państwa na unikalny seans filmowy. Obejrzymy film dokumentalny, a po nim fabułę nim inspirowaną. Filmy łączy osoba reżysera Ryszarda Kruka, który po 13 latach od zrealizowania dokumentu o najstarszym toruńskim taksówkarzu postanowił wrócić do tej historii w filmie fabularnym. Powstała fabuła nie jest biografią autentycznej postaci z dokumentu, ale czerpie z niej dużo inspiracji. W etiudzie fabularnej główną rolę zagrał wybitny polski aktor Jan Nowicki.

Żongler. Romain Gary

Gościnny udział Andrzeja ZielińskiegoRozmowę poprowadzi Mirosław A. Supruniuk. Wstęp wolny!

Literatura a film

O związkach literatury z filmem opowiedzą Igor Brejdygant i Robert Małecki. Rozmowę poprowadzi Jarosław Jaworski Wstęp wolny!

Portrety Wojenne. Kobiety

Portrety Wojenne. Kobiety to dokumentalno-historyczna seria zrealizowana w formacie animadoc — filmy łączą w sobie archiwalia, wywiady, elementy fabularne i animowane (w klimacie noir). Bohaterkami Portretów Wojennych są: Halina Szwarc, Władysława Macieszyna, Helena Marusarzówna, Wanda Gertz i Halina Szymańska.

Marta Grall

Na jeden z wykładów dziennikarstwa przychodzi rektor i oznajmia studentom, że jedna z ich koleżanek nie żyje i w trosce o nich zaprosił psychologa, który pomoże im odnaleźć się w tej trudnej sytuacji. Kolejne rozmowy odkrywają przed nami historię Marty Grall, jej osobowość, relacje z rówieśnikami, wspomnienia koleżanek i kolegów z nią związane… Czy jednak wszystko jest takie, jakie się wydaje?

Anatomia

Mika przyjeżdża do Polski, żeby odwiedzić ojca, który trafił do szpitala z poważnym urazem mózgu i objawami utraty pamięci. Choć jest to ich pierwsze spotkanie po wielu latach, jej ojciec jest przekonany, że córka jest nastolatką i nadal z nim mieszka. Mika na krótko staje się więc towarzyszką swojego ojca w świecie, który jest coraz bardziej poplątany. Zostaje czułą przewodniczką po labiryncie jego gasnącego umysłu. Podejmując się tej roli, sama także rozpoczyna podróż po własnym życiu.

Bestia

Pełna wdzięku, młodziutka Pola nie może narzekać na brak podziwu wśród mężczyzn. Często wymyka się z domu na zabawy przy muzyce i winie. Gdy po jednej z takich wypraw ojciec karze nieposłuszną córkę, ta ucieka z domu przy pomocy szaleńczo w niej zakochanego Dymitra. Dziewczyna okrada swojego adoratora i rusza dalej, by robić karierę. Staje się modystką, a później gwiazdą kabaretu i rozkochuje w sobie Aleksego — bogatego przemysłowca. Wkrótce okazuje się, że jej ukochany jest żonaty… Jak wysoką cenę przyjdzie im zapłacić za chwile namiętności?