Best of Shortcut 2

Stutterer

Wielka Brytania / UK 2015, 12'

Człowiek, którego bujne życie wewnętrzne jest całkowicie stłumione przez paraliżujące go jąkanie, czuje się odizolowany od świata, chociaż jego związki z ludźmi kwitną w świecie Internetu…

A man whose lush inner thoughts are rendered mute by a crippling stutter feels isolated from the world despite a flourishing online relationship…

Best of Shortcut 1

Bestia / Beast / Csicska

Węgry / Hungary 2011, 20'

Pan Balogh to nieszczególnie zamożny rolnik z Węgier, który tyranizuje swoją żonę, dzieci oraz „najemnego” niewolnika. Mieszka na farmie na Wielkich Równinach i jest zupełnie odcięty od reszty świata, starając się podtrzymać ideały życia rodzinnego, które sformułował na bazie sztywnych tradycji.

Shortcut 6

The Wedding Cake

Szwecja / Sweden 2020, 4'. Polska premiera / Polish premiere. Animacja / animation

Żeby spłacić długi byłego męża, młoda kobieta zostaje zmuszona do tego, by zostać prostytutką. Jej historia jest opowiadana przez figurki Playmobil i weselny tort, który znika razem z wszelkimi złudzeniami kobiety.

Shortcut 5

Tamou

Izrael / Israel 2020, 10'. Animacja / animation. Polska premiera / Polish premiere

Samotna gospodyni domowa, otoczona oczami wścibskiego, patriarchalnego społeczeństwa, pogrąża się w wewnętrznej eksploracji kwestii płci i seksualności w XX-wiecznym Maroku. Prawdziwa tożsamość Tamou — transseksualnego mężczyzny — zaczyna się ujawniać.

Shortcut 4

Pile

Wielka Brytania / United Kingdom 2019, 3'. Animacja / animation

Woda, potem jedzenie. Rolnictwo, potem przemysł. Stare, potem nowe. Istotne, potem dodatkowe. Od prostego do złożonego. Od konkretu do abstrakcji. Od błota do chmur. Od realnego do nierealnego.

Water then food. Agriculture then industry. Old then new. Critical then extra. Simple to complex. Concrete to abstract. Dirt to clouds. Real to unreal.

Shortcut 3

Ostatnia wieczerza / Last Supper

Polska / Poland 2019, 13'. Animacja / animation

Dramat grupy mężczyzn, siedzących za stołem, poruszających się w rytm współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy, czyli Ostatnia Wieczerza Jezusa i dwunastu apostołów.

It is a drama about a group of men sitting at a table and moving to the rhythm of modern music played by a string quartet, i.e. the Last Supper that Jesus shared with his twelve apostles.

Shortcut 2

How to Disappear

Austria 2020, 21'. Animacja / animation

How to Disappear to film antywojenny w pełnym tego słowa znaczeniu. Poszukuje szans na pokój w najbardziej nieprawdopodobnych przestrzeniach internetowej gry wojennej. To hołd złożony nieposłuszeństwu i dezercji, obecnym zarówno na polu cyfrowych, jak i realnych działań wojennych.

Shortcut 1

Genius Loci

Francja / France 2020, 16'. Animacja / animation

Młody samotnik Reine pewnej nocy wśród miejskiego chaosu dostrzega poruszającą się jedność, która wydaje się żywa, jakby była przewodnikiem.

One night, Reine, a young loner, sees among the urban chaos a moving oneness that seems alive, like some sort of guide.

Pollywood

Film dokumentalny Pollywood to historia osobistej podróży do Ameryki, jaką reżyser dokumentu, Paweł Ferdek, odbył śladami założycieli Hollywood, mających wschodnioeuropejskie, czy wręcz polskie korzenie — Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. Oto uniwersalna opowieść o wielkich marzeniach, a także o odwadze i determinacji, aby je zrealizować.