Nowe Kino Fińskie: filmy krótkometrażowe

Spiral
Finlandia 2022, 18'

Anna i Jasmine, jej dawna prześladowczyni ze szkoły, nie widziały się ze sobą od lat. Teraz wpadają na siebie przypadkowo, gdy Jasmine przyprowadza swoją córkę na zajęcia taneczne prowadzone przez Annę. Ich niespodziewane spotkanie zamienia radosną naukę tańca w walkę o dominację, a gwałtowne emocje utrudniają Annie właściwą ocenę sytuacji.

Monday um Zehn

Helga ma 62 lata, a jej życie stanęło w miejscu. Dwa lata temu jej mąż porzucił ją dla innej kobiety i od tego czasu kobieta nie może zdusić w sobie wściekłości. Kiedy osoba sprzątająca jej mieszkanie wyjeżdża na urlop, przysyła na zastępstwo 60-letniego Ryszarda, pracownika z Polski. Od tego momentu wszystko się zmienia. Początkowo Helga widzi w nim obiekt, na którym może wyładować swoją frustrację, ale z czasem Ryszard staje się dla niej powiernikiem. Mimo dzielącej ich bariery językowej, Helga ma poczucie, że Ryszard ją rozumie i gniew zaczyna w niej zanikać…

The Godfather Coda: The Death of Michael Corleone (cz. III)

Michel Corleone starzeje się i pragnie zerwać z mafijną tradycją, zalegalizować interesy i zostać szanowanym biznesmenem wspierającym szczytne cele. Chce także doprowadzić do ponownego zjednoczenia się rodziny. Przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć. Na arenie walki o władzę staje Vincent Mancini, nieślubny syn starszego brata Michaela, Sonnyʼego… Odświeżona, ostatnia część trylogii Ojca Chrzestnego została zrealizowana przez samego Francisa Forda Coppolę. Film zyskał nowy początek, zakończenie i kilka zmian w niektórych scenach.

Ojciec chrzestny II

W mistrzowskiej kontynuacji Ojca Chrzestnego widzimy historię dwóch pokoleń rodu Corleone. Reżyser przedstawił losy młodego Don Vito, zaczynając od dzieciństwa we Włoszech, po ucieczkę z Sycylii po śmierci rodziców. Druga część filmu to opowieść o Michelu, który dzięki licznym intrygom i morderstwom zapewnia dominację klanowi Corleone. Brakuje mu jednak charyzmy ojca i mimo ambicji przywódczych nie potrafi zachować jedności rodziny… 

Ojciec chrzestny

Jest rok 1945, II wojna światowa właśnie się skończyła. Don Vito Corleone jest głową jednej z pięciu rodzin nowojorskiej mafii i sprawuje swoje rządy żelazną ręką. Dostaje propozycję udziału w handlu narkotykami, którą odrzuca, za co wkrótce zostaje postrzelony. To staje się początkiem serii mafijnych konfliktów, w których jedną z głównych ról odegra syn Don Vito – Michael… Film, oparty na bestsellerowej powieści Mario Puzo, był nominowany do Oscarów aż w 10 kategoriach i zdobył 3 statuetki, w tym za najlepszy film. 

Lamb

Akcja Lamb rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota. Pod wpływem niesamowitych zdarzeń owce przestaną milczeć, zaś w ludziach obudzi się zwierzęcy instynkt. W półmroku białych nocy, pośród surowych, nasiąkniętych mgłą wzgórz zatrze się granica pomiędzy cywilizowanym a dzikim światem. Wraz z tajemniczym stworzeniem narodzi się pytanie o to, czyją matką tak naprawdę jest natura? 

Amparo

Kolumbia, 1998 rok. Amparo, samotna matka dwójki dzieci, wraca do domu po długim, nocnym dyżurze i odkrywa, że jej dzieci tam nie ma. Wkrótce potem dowiaduje się, że jej syn został siłą wcielony do wojska po nalocie żołnierzy na ich dom, a niebawem zostanie wysłany w strefę walk w pobliżu granicy, która od dawna uchodzi za niebezpieczną. Jego los wydaje się przesądzony. Na dzień przed jego ostatecznym wyjazdem do miejsca stacjonowania Amparo udaje się skontaktować z człowiekiem, który oferuje wprowadzenie zmian w kartotece Eliasa, co umożliwi wyciągnięcie jej syna z wojska.

Blessed Boys

Mario i Lino mieszkają w słonecznej dzielnicy Neapolu, w której wszyscy znają się ze wszystkimi. To nierozłączni przyjaciele, których codzienność upływa w monotonii sąsiedzkich stosunków. Nagle wszystko się zmienia: Annaluce, młodsza siostra Lino, zaczyna czynić cuda i staje się świętą patronką dla całej dzielnicy. W życiu obu chłopaków dzieje się coś, co dotąd było nie do wyobrażenia: otwierają się drzwi do nowego świata, a każdy z nich przekroczy je, aby pójść własną drogą. Zaryzykują wszystko, co mają — nawet to, co najważniejsze: swoją braterską przyjaźń.

Celts

Belgrad, 1993 rok. Marijana organizuje imprezę kostiumową, aby uczcić 8 urodziny swojej córki. Zaprasza na nią rodzinę i zaprzyjaźnionych rodziców. Korzystając z rzadkiej okazji, gdy dzieci są zajęte zabawą w innym pokoju, wszyscy rodzice idą do kuchni, aby nacieszyć się możliwością ponownego spotkania przy kilku butelkach alkoholu. W pewnym momencie Marijana zdaje sobie sprawę, że tęskniła nie tylko za towarzystwem kilkorga podchmielonych znajomych oraz obojętnego na nią męża, ale za czymś więcej. Wyrusza więc do miasta, aby odkryć ekscytujące, nocne życie.