Best of Shortcut 2

Stutterer

Wielka Brytania / UK 2015, 12'

Człowiek, którego bujne życie wewnętrzne jest całkowicie stłumione przez paraliżujące go jąkanie, czuje się odizolowany od świata, chociaż jego związki z ludźmi kwitną w świecie Internetu…

A man whose lush inner thoughts are rendered mute by a crippling stutter feels isolated from the world despite a flourishing online relationship…

Shortcut 5

Tamou

Izrael / Israel 2020, 10'. Animacja / animation. Polska premiera / Polish premiere

Samotna gospodyni domowa, otoczona oczami wścibskiego, patriarchalnego społeczeństwa, pogrąża się w wewnętrznej eksploracji kwestii płci i seksualności w XX-wiecznym Maroku. Prawdziwa tożsamość Tamou — transseksualnego mężczyzny — zaczyna się ujawniać.

Shortcut 4

Pile

Wielka Brytania / United Kingdom 2019, 3'. Animacja / animation

Woda, potem jedzenie. Rolnictwo, potem przemysł. Stare, potem nowe. Istotne, potem dodatkowe. Od prostego do złożonego. Od konkretu do abstrakcji. Od błota do chmur. Od realnego do nierealnego.

Water then food. Agriculture then industry. Old then new. Critical then extra. Simple to complex. Concrete to abstract. Dirt to clouds. Real to unreal.

Judy

Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda…

Van Gogi

Mark Ginzburg to utalentowany artysta nieustannie pogrążony w depresji. Ma pięćdziesiąt dwa lata, ale sukcesy osobiste i zawodowe go ominęły. Wiele lat temu przeprowadził się z rodzinnej Rygi do Tel Awiwu, by uciec od opresyjnego ojca Viktora, który jednak ciągle wspiera go finansowo. Victor Ginzburg to znany dyrygent. Praca to całe jego życie. Nigdy nie dbał o uczucia Marka i starał się ukształtować go na swoje podobieństwo. Dawno temu wzloty i upadki w ich relacji przerodziły się w związek miłości i nienawiści.

W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele

Film dokumentalny / documentary

Twórcy prowokacyjnego teatru ponoszą wielkie ryzyko emocjonalne, finansowe i artystyczne. Członków ekipy Białoruskiego Wolnego Teatru może czekać więcej – cenzura, więzienie lub coś jeszcze gorszego. Reżyserka Madeleine Sackler zagląda za kulisy pracy zespołu uznanych, obdarzonych niezwykłą wyobraźnią, wywrotowych performerów, którzy w niegościnnym kraju dławionym przez cenzurę i represje przeciwstawiają się ostatniej dyktaturze w Europie.