Shortcut 4

Pile

Wielka Brytania / United Kingdom 2019, 3'. Animacja / animation

Woda, potem jedzenie. Rolnictwo, potem przemysł. Stare, potem nowe. Istotne, potem dodatkowe. Od prostego do złożonego. Od konkretu do abstrakcji. Od błota do chmur. Od realnego do nierealnego.

Water then food. Agriculture then industry. Old then new. Critical then extra. Simple to complex. Concrete to abstract. Dirt to clouds. Real to unreal.

Shortcut 2

How to Disappear

Austria 2020, 21'. Animacja / animation

How to Disappear to film antywojenny w pełnym tego słowa znaczeniu. Poszukuje szans na pokój w najbardziej nieprawdopodobnych przestrzeniach internetowej gry wojennej. To hołd złożony nieposłuszeństwu i dezercji, obecnym zarówno na polu cyfrowych, jak i realnych działań wojennych.

Pollywood

Film dokumentalny Pollywood to historia osobistej podróży do Ameryki, jaką reżyser dokumentu, Paweł Ferdek, odbył śladami założycieli Hollywood, mających wschodnioeuropejskie, czy wręcz polskie korzenie — Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera i braci Warner. Oto uniwersalna opowieść o wielkich marzeniach, a także o odwadze i determinacji, aby je zrealizować.

Relic

Edna, starsza kobieta, w niewytłumaczalny sposób znika. Jej córka Kay i wnuczka Sam jadą do należącego do rodziny podupadającego wiejskiego domu, gdzie znajdują ślady postępującej demencji jego mieszkanki, które pozostały mimo jej nieobecności. Gdy Edna wraca tak samo nagle, jak zniknęła, niepokój Kay związany z tym, że matka nie chce lub nie może powiedzieć, gdzie była, zderza się z niepohamowanym entuzjazmem Sam, która pragnie znów mieć swoją babcię.

Judy

Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda…

Dolina Bogów

W tytułowej Dolinie Bogów krzyżują się trzy wątki narracyjne, które prowokują widza do własnych interpretacji. Pierwszy to archaiczna legenda Indian Navajo o bogach zamkniętych w skałach doliny Valley of the Gods, pełna symboliki i archetypów. Drugi to historia najbogatszego człowieka globu, tajemniczego Wesa Taurosa, który dotknięty osobistą tragedią, ukrywa się przed światem.

W rolach głównych: białoruscy wichrzyciele

Film dokumentalny / documentary

Twórcy prowokacyjnego teatru ponoszą wielkie ryzyko emocjonalne, finansowe i artystyczne. Członków ekipy Białoruskiego Wolnego Teatru może czekać więcej – cenzura, więzienie lub coś jeszcze gorszego. Reżyserka Madeleine Sackler zagląda za kulisy pracy zespołu uznanych, obdarzonych niezwykłą wyobraźnią, wywrotowych performerów, którzy w niegościnnym kraju dławionym przez cenzurę i represje przeciwstawiają się ostatniej dyktaturze w Europie.