Monday um Zehn

Helga ma 62 lata, a jej życie stanęło w miejscu. Dwa lata temu jej mąż porzucił ją dla innej kobiety i od tego czasu kobieta nie może zdusić w sobie wściekłości. Kiedy osoba sprzątająca jej mieszkanie wyjeżdża na urlop, przysyła na zastępstwo 60-letniego Ryszarda, pracownika z Polski. Od tego momentu wszystko się zmienia. Początkowo Helga widzi w nim obiekt, na którym może wyładować swoją frustrację, ale z czasem Ryszard staje się dla niej powiernikiem. Mimo dzielącej ich bariery językowej, Helga ma poczucie, że Ryszard ją rozumie i gniew zaczyna w niej zanikać…

Poetka z Arabii

Film dokumentalny 

Program telewizyjny „Million's Poet” to największy konkurs poezji w świecie arabskim, w którym prym wiodą mężczyźni. Hissa daje z siebie wszystko, aby ostatecznie dotrzeć do samego finału konkursu jako pierwsza kobieta w historii. Jej wiersze to krytyka społeczeństwa arabskiego opartego na patriarchacie. W filmie ani przez moment nie zobaczymy twarzy Hissy. Podobnie jak większość kobiet w Arabii Saudyjskiej, także ona pozostaje całkowicie ukryta za nikabem...

Nosorożec

Tytułowy Nosorożec to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie — wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego, postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwujemy, jak dorasta na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego. Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym.

Lingui

Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek Lingui runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko.

Donbas

Noworosja — państwo-widmo rządzone przez watażków, istniejące tylko dzięki wsparciu mitycznej matki-Rosji. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Łoźnica zrobił film na wskroś nowoczesny. Odwołuje się do tego, jak dziś postrzegamy świat — często pokawałkowany na dziesiątki filmików, które scrollujemy z rosnącą obojętnością. Film, podzielony na 13 segmentów, będący galerią osobliwych postaci, zmierza ku szokującemu finałowi.

Kwiat wiśni i czerwona fasola

Sentaro, mężczyzna w średnim wieku, jest właścicielem niewielkiej naleśnikarni, w której serwuje dorayaki — japoński deser składający się z naleśników przekładanych słodką pastą z czerwonej fasoli. Kiedy Sentaro rozpoczyna poszukiwanie pomocy kuchennej, zgłasza się siedemdziesięcioletnia Tokue. Cukiernik początkowo odrzuca jej wniosek, gdyż obawia się, że praca może się okazać ponad siły starszej pani, która w dodatku ma nieco zdeformowane dłonie. Właściciel zmienia jednak zdanie, kiedy tylko próbuje pasty przygotowanej przez Tokue.

Annette

Annette to historia miłości słynnego komika Henry'ego i Ann, śpiewaczki o międzynarodowej sławie. W świetle reflektorów stanowią idealną, szczęśliwą parę. Ich życie odmienią narodziny pierwszego dziecka, Annette, dziewczynki o wyjątkowym darze. Nowy film mistrza światowego kina Leosa Caraxa to ponadczasowa opowieść o miłości, zazdrości i zemście. 

Jeśli pogoda dopisze

Kiedy Tajfun Haiyan obraca w ruinę nadmorskie miasteczko, Miguel znajduje w sobie siłę, aby opuścić to miejsce i uciec do dużego miasta. Musi tylko odnaleźć swoją matkę Normę i Andreę — dziewczynę, którą kocha — zanim w miasteczku uderzy kolejna nawałnica.