Shortcut 1

Genius Loci

Francja / France 2020, 16'. Animacja / animation

Młody samotnik Reine pewnej nocy wśród miejskiego chaosu dostrzega poruszającą się jedność, która wydaje się żywa, jakby była przewodnikiem.

One night, Reine, a young loner, sees among the urban chaos a moving oneness that seems alive, like some sort of guide.

Acasa, mój dom

Przez dwadzieścia lat rodzina Enache — dziewięcioro dzieci i ich rodzice — mieszkała na dzikich terenach bukaresztańskiej delty, opuszczonego zbiornika wodnego znajdującego się na rogatkach tętniącej życiem metropolii. Jej członkowie spali w chacie na brzegu jeziora, łowili ryby rękami i żyli zgodnie z rytmem wyznaczanym przez pory roku. Kiedy na terenie delty zaczyna powstawać park narodowy, bohaterowie zmuszeni są porzucić swój niekonwencjonalny styl życia i przeprowadzić się do miasta…

Głos Sokurowa

Aleksandr Sokurow to człowiek-instytucja współczesnej kinematografii rosyjskiej. Od początku swej przygody z filmem jest niepokorny i ma swoje zdanie nie tylko w kwestiach związanych ze sztuką filmową. W Głosie Sokurowa występuje w roli mędrca, czasem proroka, a z pewnością ― obserwatora z zacięciem akademickiego wykładowcy, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami, osobistymi przeżyciami, a przede wszystkim ― poglądami na to, kiedy kino jest dobre, a kiedy nie.

The Perfect Candidate

polska premiera / Polish premiere

Maryam is an ambitious young doctor working in a small-town clinic in Saudi Arabia. Despite her qualifications, she has to earn the respect of male colleagues and acceptance from her patients every day. After Maryam is prevented from traveling to Dubai in search of a better job, a bureaucratic mixup leads her to stumble on the application for her local city elections and she decides to run…

Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii i koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia. W ich centrum znajdzie się — do tej pory łagodna i pokorna — Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki — i to z potężnym przeciwnikiem.

Pozwól mi upaść

Pozwól mi upaść to oparta na faktach, wstrząsająca historia o dwóch kobietach i ich uzależnieniu, a także o toksycznej przyjaźni, zdradzie i kolejnych stadiach narkotykowego piekła. To film zupełnie inny od klasycznych opowieści o uzależnionych i ich rodzinach. Mocne kino, które wprost boli.

Madison

Pokaz przedpremierowy / pre-realise screening
Film przeznaczony dla dzieci w wieku od 8 lat