Best of Shortcut 1

Bestia / Beast / Csicska

Węgry / Hungary 2011, 20'

Pan Balogh to nieszczególnie zamożny rolnik z Węgier, który tyranizuje swoją żonę, dzieci oraz „najemnego” niewolnika. Mieszka na farmie na Wielkich Równinach i jest zupełnie odcięty od reszty świata, starając się podtrzymać ideały życia rodzinnego, które sformułował na bazie sztywnych tradycji.

Shortcut 3

Ostatnia wieczerza / Last Supper

Polska / Poland 2019, 13'. Animacja / animation

Dramat grupy mężczyzn, siedzących za stołem, poruszających się w rytm współczesnej muzyki na kwartet smyczkowy, czyli Ostatnia Wieczerza Jezusa i dwunastu apostołów.

It is a drama about a group of men sitting at a table and moving to the rhythm of modern music played by a string quartet, i.e. the Last Supper that Jesus shared with his twelve apostles.

Shortcut 1

Genius Loci

Francja / France 2020, 16'. Animacja / animation

Młody samotnik Reine pewnej nocy wśród miejskiego chaosu dostrzega poruszającą się jedność, która wydaje się żywa, jakby była przewodnikiem.

One night, Reine, a young loner, sees among the urban chaos a moving oneness that seems alive, like some sort of guide.

Judy

Judy Garland, cudowne dziecko sceny i wielkiego ekranu, dziewczyna, która podbiła serca światowej publiczności dzięki niewinnej urodzie, niezwykłemu głosowi i szczególnej charyzmie. Wraz z wielkim sukcesem przyszła samotność, nieszczęśliwe miłości, cztery burzliwe małżeństwa, a z czasem coraz mniejsze zainteresowanie publiczności, gorsze kontrakty, chałtury. W tym właśnie momencie życia poznajemy Judy Garland w filmie Ruperta Goolda…

DNA

polska premiera / Polish premiere

Lato w Paryżu. Miasto jest wyludnione. Neige regularnie odwiedza ukochanego dziadka w domu opieki. To właśnie Emir ją wychowywał i chronił przed toksycznymi rodzicami. Neige otacza duża rodzina, złożona z braci, siostry, ciotki i matki. Relacje między nimi są trudne, naznaczone urazą i goryczą. Śmierć Emira sprawi, że napięcia w rodzinie będą eskalować. Doprowadzi także do głębokiego kryzysu tożsamościowego Neige.

Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku rozgrywa się w zachwycających pejzażach Islandii i koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia. W ich centrum znajdzie się — do tej pory łagodna i pokorna — Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka odkryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki — i to z potężnym przeciwnikiem.

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię

Uwaga: film będzie dostępny online w sobotę, 24 października, w godzinach od 12.00 do 16.00.
Attention: the film will be available online on Saturday, 24 October, between 12:00 and 16:00.

Over the Limit

Film Marty Prus to portret rosyjskiej gimnastyczki artystycznej Margarity Mamun. Ukazuje on decydujący rok w jej życiu: dziewczyna stoi przed niepowtarzalną szansą występu na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro i zdobycia złotego medalu. Wyjątkowy, zakulisowy dostęp do codziennego reżimu treningowego Margarity pozwala dostrzec silną więź łączącą ją z dwoma trenerkami Aminą Zaripovą i Iriną Viner.

Made in Bangladesh

Dwudziestotrzyletnia Shimu pracuje w fabryce odzieżowej w Dhace w Bangladeszu. W obliczu trudnych warunków pracy kobieta i jej współpracowniczki decydują się założyć związek. Mimo gróźb ze strony kierownictwa i dezaprobaty męża, Shimu jest zdeterminowana, by kontynuować działania. Kobiety muszą wspólnie walczyć i znaleźć rozwiązanie.