Literatura a film /

Zobacz w kinie

Książnica Kopernikańska — wstęp wolny

  • czwartek, 30.06 o 18:00

Literatura a film /

Ocena: 0 / 5
(brak głosów)

Opis

O związkach literatury z filmem opowiedzą Igor Brejdygant i Robert Małecki. Rozmowę poprowadzi Jarosław Jaworski Wstęp wolny!

Igor Brejdygant urodził się w 1971 roku. Jest scenarzystą, pisarzem, reżyserem, fotografem, aktorem. Autor powieści kryminalnych: Paradoks, Szadź, Rysa, Układ, Wiatr, Sieroty (premiera 10.2022). Za powieść Rysa został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Współautor w pięciu kolejnych sezonach serii opowiadań opartych na prawdziwych historiach pod tytułem Opowiem Ci o zbrodni. Na kanwie tych opowiadań kanał Crime & Investigation Polsat zrealizował już cztery edycje programu pod tym samym tytułem. Scenarzysta filmów fabularnych: Palimpsest (reż. Konrad Niewolski), Prosta historia o morderstwie (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz seriali: Paradoks, Zbrodnia, Belle epoque, Zbrodnia, Erynie, Zmruż oczy. Szef zespołu tworzącego scenariusz (head writer) pierwszego polskiego serialu dostępnego na platformie Netflix — Ultraviolet. Twórca idei oraz współscenarzysta zrealizowanego przez TVN serialu Szadź na podstawie własnej powieści pod tym samym tytułem. Jest także autorem, szefem zespołu i głównym scenarzystą w serialach Rysa i Układ na podstawie własnych powieści. Seriale Szadź i Rysa zostały nominowane w 2021 do Orłów — nagrody Polskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy filmowy serial fabularny. Autor serialu, który jest obecnie kręcony i którego premiera na Polsat Box Go odbędzie się jesienią 2022 roku.

Robert Małecki — politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i — co najważniejsze — autor bestselerowych powieści kryminalnych. Urodził się w 1977 roku w Łodzi. Studiował politologię i filozofię na Akademii Bydgoskiej oraz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia podyplomowe w zakresie psychologii i zarządzania. W 2016 roku wyszła jego pierwsza książka Najgorsze dopiero nadejdzie. Była to pierwsza część porywającej, kryminalnej trylogii. Jest uznawany za jednego z najlepszych polskich specjalistów w dziedzinie powieści kryminalnych. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły, zdobywca „Złotej Karety” w kategorii Kultura, przyznawanej przez toruński Dziennik „Nowości”.